Sağlıklı Beslenmenin 10 Önemli Kuralı

  • Gereken kadar enerji alınmalı.

Gereğinden fazla enerji almak gibi yetersiz beslenmek de sorundur. Sağlıklı Beslenmenin 10 Önemli Kuralı değerlendirilirken kilo vermeye çalışırken aşırı düşük kalorili diyetler halsiz kalmaya, bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu sık hastalanmaya sebep olduğu gibi metabolizmanızın yavaşlamasına sebep olur.

Sağlıklı Beslenmenin 10 Önemli Kuralı düşünüldüğünde metabolizmanın yavaşlaması demek vücudun yavaş çalışması, gün içerisinde harcadığı enerjiyi azaltması demektir. Zamanla harcanan enerji azaldığı için kişi az yese bile kilo veremiyor.

 

  • Öğünlerde karbonhidrat- yağ- protein dengesi kurulmalı.

Karbonhidrat vücudun ihtiyaç duyduğu enerjinin ilk kaynağıdır, protein vücudun yapıtaşıdır, yağlar da enzim ve hormon yapısında önemli rol oynar. Sonuç olarak bu 3 besin ögesine de vücudumuzun ihtiyacı vardır.

Öğünlerin üçünden de dengeli içeriyor olması vücudun çalışmasını düzenler.  Hem ihtiyaç duyulan enerji alınmış olur hem daha uzun süre tokluk sağlanır. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinmek için ZAYIFLAMAK İÇİN DENGELİ ÖĞÜN yazıma göz atabilirsiniz.

 

  • Vitamin mineral ihtiyacı karşılanmalı.

Vitamin ve mineraller; toksinlerin atılması, yağ yakılması, enzimler ve hormonların salgılanması, hastalıklardan korunma ve dinçlik sağlama gibi kritik görevler üstlenirler. Aşırı düşük kalorili diyetler, sadece protein içeren diyetler veya tek tip beslenmeye iten diyetler ( goji berry diyeti, lahana diyeti ) vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin yeterli alımına imkan sağlamaz. Dolayısıyla metabolizma yavaşlaması, yağ yakımının durması gibi sorunlar ortaya çıkar.

 

  • Kaliteli karbonhidrat tüketilmeli.

Kaliteli karbonhidrat nedir? Kompleks karbonhidrat diye tabir ettiğimiz daha uzun sürede kana karışan ve kan şekerini uzun sürede yavaş yavaş yükselten karbonhidrat yapısıdır. Bunlar daha uzun süre tokluk sağlar ve kan şekerindeki ani hareketliliği engeller.

 

  • Bol su tüketilmeli.

Bol su tüketimi vücudumuzdaki bütün işlevler için elzemdir, metabolizmayı hızlandırır, kabızlığı önler, toksinlerin atılmasını sağlar, cilde esneklik kazandırır ve kırışmasını önler.

 

  • Lif ihtiyacı karşılanmalı.

Lifli (posalı) gıdalar bağırsak lümeninin su çekmesini ve boşaltımın kolaylaşmasını sağlarlar. Aynı zamanda besinlerin glisemik indeksini (kan şekerini yükseltme hızı) azaltarak kan şekerini dengede tutar.

 

  • Erken kahvaltı yapılmalı.

Sindirim sistemi erken saatlerde daha aktiftir aynı zamanda vücut daha hızlı çalışır dolayısıyla erken kalkan kilo vermede de yol alıyor.

 

  • Yatmadan 4 saat önce akşam yemeği bitmeli.

Yeme işlemi genel itibariyle yatmadan 2 saat önce bitmeli ancak akşam yemeği gibi koca bir öğünün ardından midemiz uyumaya ancak 4 saatte hazır olur. Yemekten sonra acıkılırsa bir ara öğün alınabilir.

 

  • Katkı maddesi içeren gıdalardan uzak durulmalı.

Gıdaların raf ömrünü uzatmak, renk, koku, tat gibi özelliklerini iyileştirmek için eklenen bu maddeler vücutta oksidatif stres, toksik etki, hormonal bozukluk gibi sonuçlar doğurabilmekte. Günümüz beslenmesinden bunları tamamen çıkarmak zor olsa da uzak durarak sağlığımızı korumalıyız.

 

  • Antioksidandan zengin beslenilmeli.

Antioksidanlar vücuttaki artık maddelere bağlanarak bu maddelerin vücudun işleyişini bozmasına, dokulara ve organlara zarar vermesine engel olur vücudu kanser dahil olmak üzere hastalıklardan korur.