Beslenmede Fonksiyonel Gıdalar

         Beslenmede Fonksiyonel Gıdalar

Beslenmede Fonksiyonel Gıdalar ;

  1. Tarçın: Kan şekerini düzenler, genellikle Kaphadoshasına önerilir ve Ayurveda’da sindirimi desteklemek için kullanılır.
  2. Turmeric: Zerdeçal karaciğer detoksu için önerilir. Anti-septik ve anti-kanserojendir. Zerdeçal Ayurveda’da sayısız hastalıkta kullanılır. Bir çok Hindistanlı genellikle güne zerdeçallı su ile başlar.
  3. Zencefil: Zencefil doğal bir terapötik ve toksin atıcıdır. Bronşit, astım, öksürük için kullanılırken aynı zamanda Ayurvediksutralarda yemeklerden önce sonrasında sindirim ateşi(hazım) için öneriliyor. Vata ve Kaphayı dengeliyor, Pittayı çoğaltıyor.
  4. Rezene: Ayurveda’da Rezene tüm doshaları dengelemek için kullanılıyor. Sakinleştirici ve diğer baharatları dengelemek için de baharat karışımlarında her zaman var.
  5. Kişniş: Kişniş tohumu 7.000 yıl önce Sanskrit metinlerinde bahsedilmiş bir baharat olmakla birlikte 3.000 yıl önce ise antik mısır tıbbından önemli bir baharat olduğu biliniyor. Hormon dengeleyici olan kişniş tohumunu bir gece önceden suda beklettikten sonra sabah içilmesi öneriliyor

Yazar: diyetmenusu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir