Diyet Yaparken Motivasyonu Azaltan 5 Yanlış 

Diyet yapmaya karar veren kişilerin diyet yaparken kendi motivasyonu azaltacak yanlışlar yapması diyetin başarısızlıkla sonuçlanmasına yol açabilecektir. Bu bakımdan diyete başlamayı düşünen kişilerin öncelikli olarak diyete yönelik tüm yanlışları öğrenmesi ve bu yanlışları yapmadan bir program takip etmesi gerekir. Diyet motivasyonu kilo vermek için önemli bir faktördür. Motivasyonu kaybettiren faktörleri okumadan önce Başarılı Bir Diyet Menüsü İçin Püf Noktalar yazımızı tavsiye ederiz.

Sürekli Tartılmak

Diyet yaparken motivasyonu azaltan 5 yanlış için ilk olarak söylenebilecek olan detay kişilerin Sürekli tartılmak isteğidir. Uygulanan diyetin ya da sporun etkili olup olmadığını öğrenmek isteyen kişiler sık sık tartıya çıkarak kilo kaybını kontrol etmeye çalışmaktadır. Fakat çok kısa süre içerisinde kilo olarak büyük kayıpların yaşanması söz konusu değildir. Bu bakımdan tartıya çıkılsa da tartıdaki sonuca göre motivasyonun kaybedilmemesi ve umutsuzluk yaşanmaması gerekmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan önerilerde haftada bir kez tartılmanın uygun olduğu belirtilir.

İradesizlik

Motivasyonu azaltan diğer bir etken ise başarısızlıkta kişilerin hemen diyeti ve sporu bırakmasıdır. Diyete başlayan ve diyet yaparak sporunu aksatmayan kişiler ilk iki üç hafta boyunca kilo kaybı konusunda sonuçlar alacaktır. Fakat bu kişilerin tekrar geri alabileceği bir kilodur ve bu nedenle kesinlikle hemen bırakılmamalıdır. Bu nedenle kişilerin pes etmemesi ve hedeflerine doğru kararlı bir şekilde yürümesi oldukça önemlidir.

Büyük Hedefler

Motivasyonu azaltan diğer bir etken ise kişilerin beklentilerin dışına çıkarak çok büyük hedefler belirlenmesidir. Bir ay içerisinde 10 ya da 20 kilo vermek çoğu kişi için gerçekleştirilmesi zor bir hedeftir. Bu nedenle kişilerin hedef belirlerken de gerçekçi olması ve sağlıklı bir şekilde kilo verme çalışması gerekir.

İnanmamak

Motivasyonu azaltan diğer bir etken ise inanmamaktır. Kişilerin zayıflamaya inanmaması ve kendini bu noktada güvenmemesi uygulanacak diyetin de iyi sonuçlanmasını önleyecektir. Bu bakımdan kişilerin diyet öncesinde kendine güvenmesi ve kararlı olması da oldukça önemlidir.

Sürekli Diyet Düşünmek

Kişilerin diyette başarısızlığa uğramasına neden olan diğer bir detay ise sürekli diyet hakkında konuşmak ve düşünmektir. Oysa diyet ve spor kişilerin bir yaşam alışkanlığı haline gelmeli ve kişilerin bunu normal bir süreç içerisinde değerlendirmesi gerekir. Böylece diyet kişiler için çok daha kolay bir hale gelecek ve kişilerin motivasyonu düşmeyeceğinden dolayı diyetini daha başarılı bir şekilde uygulayabilecektir.

 

Yazar: diyetmenusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir