Erkeklerde Diyet Ve Beslenme

Testosteronu Artırmanın 8 Yolu

  • Sert Antrenman

Erkeklerde Diyet Ve Beslenme de önemli bir konu kısa sürede vücudun enerjisinin tümünü kullanan antrenmanları yapmak. Örneğin koşuyorsanız yada bisiklet sürüyorsanız 20-30 saniyeliğine gidebildiğiniz kadar hızlı gidin sonra 1-2 dakika normal tempo gidin ve bu döngüyü 8-10 sefer tekrarlayın. Normalde yaptığınızdan çok daha fazla yorulacağınız kesin.

  • Kilo verin

Endokrinolojik araştırmalar kilolu insanların daha düşük testosteron seviyesine sahip olduğunu kanıtlamıştır. Bir çok faydasının yanında kilonuzu sağlıklı durumda tutmak testosteron seviyenizi en üst düzeyde tutar.

Şeker ve işlenmiş gıdalardan kaçının. Her gün yağsız et, yumurta 5 porsiyon meyve tüketimine özen gösterin.

  • BCAA tüketimi

Araştırmalar antrenman eşliğinde bcaa tüketiminin testosteron seviyesini ciddi oranda ykselttiğini göstermiştir.

Supplement olarak veya günlük yiyeceklerden alınabilir.  Peynir, yumurta ve diğer protein kaynaklarıdır.

  • Sağlıklı yağlar

Diyet kalorisindeki yağ oranı artırılmalı. Tekli ve çoklu doymamış yağlar için zeytin ve avocado tercih edilmeli.

Doymuş yağlar testosteronu üretmek için gerekli olan ana yağlardır. Et, fıstık, tereyağı kaynak olarak tercih edilebilir.

  • Stresi düşürün

Stres kortizol hormonunun salgılanmasına neden olur. O da testosteronu bloklar.

Spor sonrası salgılanan seratonin stresten kurtulmanıza destek olacaktır.

  • Şekeri azaltın
  • D vitamini alımı artırılmalı

Araştırmada aşırı kilolu deneklere D vit. Verildive bir yıl ın sonunda testosteron seviyelerinde ciddi artış görüldü. Güneş, balık, mandıra ürünleri. Günlük 2000 IU ideal dozdur

  • Çinko alımı yeterli olmalı

Günlük alımı 12 mg dır.

Çinko en çok kırmızı et ve deniz ürünlerinde bulunmakla birlikte badem, fıstık gibi kuruyemişler, nohut fasulye gibi sebzeler çinko ihtiyacını karşılamaya yetecek kadar çinko içermektedir.

 

Hayvansal Gıdalar:  Özellikle erkeklerde diyet ve beslenme de Midye, sığır eti ve diğer kırmızı etler yüksek miktarda çinko içermektedir. Örneğin 6 adet orta büyüklükte karides yaklaşık 70 mg çinko içerir.

 

80 gramlık kırmızı et yaklaşık olarak günlük çinko ihtiyacının yarısını karşılar. Tavuk, süt, yoğurt, peynir gibi diğer hayvansal gıdalar da çinko bakımından zengindir.

Kuruyemiş: 30 gram (hemen hemen 1 avuç) kaju1.6 mg, 1 avuç badem 1 mg ve yine 1 avuç yerfıstığı 0.9 mg çinko içermektedir.

Bu yemişlerden günde 1-2 avuç tüketmek çinko ihtiyacının önemli bir kısmını karşılamaya yetecektir. Ayrıca 100 gram kabak çekirdeği günlük çinko ihtiyacının tamamını karşılar.