İdeal Kilo Hesaplama

İdeal Kilo Hesaplama için kilonun boya oranı ideal kilo oranını verir.  Sağlıklı bir hayat sürmek için ideal kilonuzda olmanız gerekmektedir. Yapılan araştırmalara göre ideal kilosunda olanlar daha uzun yaşar. İdeal kilo hesaplama aracından çıkan sonuca göre yapmanız gerekenler aşağıda yazmaktadır.

İdeal Kilonuza Ulaşmak İçin Ne Yapmalısınız

İdeal kilonuza ulaşmak için kendinize bir hedef belirlemelisiniz. Kilonuz ve boy oranınız dengeli olacak şekilde hesaplama yaptıktan sonra ulaşmak istediğiniz kiloyu hedef belirlemelisiniz. Aldığınız besinlerden daha az tüketerek, haftada 2 kilo vermeyi amaçlamalısınız. İdeal kilo aniden verilmez belli zamana yayılarak verilen kilo daha sağlıklıdır.

İdeal kiloya ulaşmak için hareket şarttır. Spor yapamayan bayanlar devamlı hareket halinde olurlarsa kendilerini daha enerjik ve mutlu hissederler. 8000 kalorinin 1 kg eşit olduğunu düşünürsek haftada yapacağınız aktivitelerle bu durumu sağlamak zor değildir. İdeal kilonuza ulaşmak için bayanlarda 1200, erkeklerde en az 1400 kalori günlük olarak besin yolu ile alınmalıdır. Bundan daha fazlası kilo olarak geri döner.
İdeal kilonuza ulaşmak için hayat şeklinizi gözden geçirin. Geç saatlerde yatan kişilerin enerji ihtiyacı artar. Yatmadan önce tüketilen besinler fazla kilo olarak geri döner. Bunun yerine erken saatlerde yatıp erken saatlerde kalkarak ideal kilonuza kavuşmuş olursunuz. Gündüz yenilen gıdalar hareket yolu ile yakılır fakat gece tükettikleriniz yağ olarak depolanır.

Zayıf Olanların Yapması Gerekenler

 

Kilo almanın kilo vermekten daha zor olduğu bilimsel bir gerçektir. Metabolizmanın hızlı çalışması yiyeceklerden alınan enerjinin hızlı bir şekilde tüketilmesini sağlar. Zayıf olan kişilerin ideal kilolarına ulaşmak için neredeyse 10 kilo almaları gerekir. Yatmadan önce yenilen besinler ve kilo almak için yapılan diyetler 2 ay gibi bir sürede sonuç verir. İdeal kilonuza ulaşmak için midenizi genişletmeniz gerekir. Mide genişlemesi çok yemek yemek ve bol su içmekle ilgilidir.

Kilolu Olanların Yapması Gerekenler

 
Kilolu kişilerin uzman bir diyetisyen yardımı ile ideal kilolarına ulaşması mümkündür. İrade sahibi kişiler ayda 2 kilo vererek, 5 ay gibi bir sürede sağlıklı bir şekilde ideal kilolarına ulaşabilirler. Önemli olan sağlığı koruyarak kilo vermektir. Ani diyetlerden kesinlikle kaçınmanız gerekir. Damarların görevini yapamaması, şeker ve tansiyon hastalıklarının baş göstermesi gibi sağlık sorunları ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Verilecek kilo azar azar ve sporla desteklenerek verilmelidir.

İdeal Kiloda Olanlar İçin Formu Koruma

 
İdeal kilo; boy uzunluğu ve vücut hacmi birbirine orantılı olan kişilerin vücut yapısını ifade eder. Bu vücut yapısında anatomik olarak dik ve her bölgeye eşit yayılmış kilo oranı gözümüze çarpar. Ne zayıf nede obez olarak tanımlayabileceğimiz bu oran bayanlarda ve erkeklerde ulaşılması arzulanan bir kilodur. Bu kiloyu korumak adına her gün 30 dakika yürüyüş yapmak ya da 20 dakika spor yapmak faydalıdır. Alınan besinler yağsız ve gerektiği kadar tuz ile tatlandırılmış olmalıdır. İdeal kilodaki kişilerin yeme düzeni araştırıldığında her besinden az az fakat mutlaka tadına baktıkları belirlenmiştir. İdeal kiloda olanlar yeme düzenini oturtmuş ve gayet bilinçli kişilerdir. Sporla destek verildiğinde kilolarını korumaya devam ederler.

Vücut Kitle İndeksi Nedir

 
Vücut kitle indeksi boy ve kilo ile ilgili bir orantıdır. Bir kişinin kilosunun kg değeri, boy ölçüsünün metre cinsi değerinin karesine bölünmesiyle hesaplanır.
Vücut kitle indeksi hesapladıktan sonra yaş aralıklarına göre ideal kiloda olup olmadığınızı gösteren rakamlar yer almaktadır. Vücut kitle indeksinizi hesapladıktan sonra rakamlar beklenenden yüksek ya da alçaksa kilo probleminiz var demektir.
Beden kitle indeksi
Kilonuz : Kg.
Boyunuz : Cm.
BKİ : kg/m2dır.

Beden kitle indeksi değeri

Durumunuz

18.5 kg/m2’nin altında ise

zayıf

18.5-24.9 kg/m2 arasında ise

normal kilolu

25-29.9 kg/m2 arasında ise

fazla kilolu

30-34.9 kg/m2 arasında ise

I.Derece obez

35-39.9 kg/m2 arasında ise

II.Derece obez

40 kg/m2 üzerinde ise

III.Derece morbid obez


Beden Kitle İndeksi’niz 18.5 kg/m2 altında ve 25 kg/m2 üzerinde ise mutlaka bir beslenme uzmanına başvurunuz.