Sypa Besinler

Spor yapan kişiler için besinler vücut sağlığı için önemlidir. Hem vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerin alınması hem de spordan daha iyi verimin sağlanabilmesi adına sypa besinlere dikkat edilmelidir.

Sypa Besinler

Sporun temel amaçlarından bir tanesi yağ yakımı olduğu için sypa besinlerin odak noktalarından bir tanesi yağ yakımına yardımcı olmasıdır. Sypa besinler arasında en popüler olanlar kuru üzüm, somon, zencefil, su, badem, kahve, tarçın yer alır. Özellikle spor sırasında kişilerin potasyum ve sodyum kaybı fazla olduğu için spor sonrasında vücutta eksilen bu minerallerin karşılanması gerekir. Bu tip ihtiyaçlarda ise domates suyu gibi besinler ön plana çıkar. Belirtilen ürün grubu dışında en popüler ve en çok tüketilen sypa besin domates suyudur.

Peki İçecekler?

Sypa besinler içerisinde kuşkusuz içecekler de yer alır. En önemlisi ise sudur. Dehidrasyon, vücuttaki su içeriği çok düştüğünde gerçekleşir. Susuz kalan bir vücutta egzersiz performansı çok düşük kalabilir. Bu nedenle de gün boyunca düzenli olarak su içilmesi ihmal edilmemelidir. Egzersiz sırasında su içmeniz gereken miktar, terlediğiniz miktara bağlıdır. Bu, kişiden kişiye değişir ve egzersizin yoğunluğuna ve süresine, ayrıca çevresel faktörlere bağlıdır.

Sypa besinlerin vücut ve spor etkinlikleri için pek çok etkisi vardır. Kişilerin sypa besinlere yönelik bir beslenme programını takip etmesi gerekir. Sypa besinlerde dikkat edilmesi gereken detaylar ise şöyledir;

  • Besinler eğitim ve egzersiz talebini karşılamak için yeterli enerji ve besin sağlamalıdır.
  • Uzun süren beslenme alışkanlıklarını ve davranışlarını geliştirmek için tahıl ekmeği ve tahıllar, sebzeler (özellikle yapraklı yeşil çeşitler), meyve, yağsız et ve az yağlı süt ürünleri gibi çok çeşitli gıdalar ağırlıklı bir program oluşturulmalıdır.
  • Sporcuların performansı için en uygun vücut ağırlığı ve vücut yağ seviyeleri elde edilmelidir.
  • Egzersiz öncesi, esnasında ve sonrasında maksimum hidrasyon sağlanmalıdır.
  • Sporcuların kısa ve uzun vadeli sağlığını geliştirmelidir.

Yazar: diyetmenusu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir