Zayıflamak İçin Dengeli Öğün

Zayıflamak İçin dengeli Öğün

Karbonhidrat, protein ve yağın vücudumuzda farklı görevleri vardır. Bunların herhangi birinin eksik alımı vücutta işleyiş bozukluğuna sebep olur. Zayıflamak İçin Dengeli Öğün kuralına dikkat etmek gerekiyor.

Yetersiz karbonhidrat alımı halsizlik ve böbreklerin yorulması gibi sonuçlar doğurur. Karbonhidrat yağ olarak depolanıyor mantığıyla sadece protein ile beslenmek yanlıştır çünkü proteinin de fazlası yağ olarak depolanır.

Protein Çok Önemli

Proteinin yetersiz alımı kas kaybına vücudun yağ oranının artmasına sebep olur. Ayrıca protein içeren bir öğün daha uzun süre tok tutacaktır.

Yetersiz yağ alımı ise enzim hormon fonksiyonlarının bozulması ve bağırsak problemlerine yol açar. Ama ihtiyaç duyulandan az yağ tüketmek pek karşılaşılan bir sorun değildir. Çünkü protein kaynağı olarak değerlendirdiğimiz et, süt ürünleri, meyveler yağ içerirler yemekler de yağ ile yapılır dolayısıyla yağ açığımız kalmaz. Bu arada kilo problemi olmayanlar için salataya eklenen bir tatlı kaşığı yağın salata malzemelerinde bol bulunan A,D,E VE B gurubu vitaminlerin vücuttan emilimini artırdığına da hatırlatmak isterim.

Yazar: diyetmenusu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir